KIRAN TIRMANIŞI (CLIMBING KIRAN)

Marmaris’in en zorlu tırmanış rotası adı üzerinde KIRAN tam 9K ve ortalama eğimi %9,7.

Bu rotaya isteyenler BOOSTCAMP 2020’de 23 Mart Cuma günü yapabilecekler. Her rota için olduğu gibi, Kıran rotasına da sizler için keşif yaptık.

KIRAN is 9K on the most demanding climbing route of Marmaris and its average slope is 9.7%. Those who want this route will be able to do BOOSTCAMP 2020 on Friday, March 23rd. As for every route, we have explored the Kiran route for you.

Yola çıkış

Başlangıç yine Marmaris – Gökova yolu. 4K uzunluğunda olan Marmaris yokuşunda ısındıktan sonra Gökova kavşağına 25K sonra ulaşıyoruz. Yol kalitesi çok iyi ve düz sayılabilecek bir eğime sahip. Özellikle Kıran günü bu kısmı uzun bir ısıma gibi, düşük tempo almalısınız. Sabahın tazeliği ile sakın enerjinizi harcamayın çünkü gün boyu ciddi anlamda ihtiyacınız olacak.

Gökova kavşağından Sakar Tepe’ye doğru döneceğiz. Sakar tırmanışına başladıktan 1,5K sonra Akyaka çıkışından ayrılıp köyün içine gireceğiz. Sahile inmeden direkt devam eden anayol köyden çıkar çıkmaz Kıran tırmanış noktasına kadar yaklaşık 10K süren harika manzaralı denize sıfır bir yola dönüşüyor.

Yol soğuk asfalt, çok hızlı gitmeye elverişli değil, ancak denize bu kadar yakın doğa içinde sürmek o kadar keyif veriyorki yol bitmesede daha da gitsem dedirtiyor.

Kıran

Neredeyse hiç aracın geçmediği Ören yolundan, tabelada Kıran’ı göreceğimiz yere varacağız.

Hotelden çıkıştan itibaren yaklaşık 1,5 – 2 saat geçmiş olacak. Burada ufak bir mola verdikten sonra macera başlayacak.

Zorlu olacak ama inanın zirveye çıktığınıza değecek. Çünkü tepede denizi gören muhteşem manzara sizi bekliyor.

Tırmanış

Kıran tırmanılışı Kuyucak gibi bir süre düz gitmiyor, az da olsa bir eğimle başlıyor ve ilk 1K içerisinde kısa sert çıkışlar var. 3,5K sonra S çizilen yer geliyor. Soluklanmak yok, düzlük yok. Bir süre sonra %6-7 görmek dinlenme gibi gelmeye başlıyor. Henüz yolun yarısı, beslenme önemli. Tempoya göre 1,5 – 2 saate yakın süren bu tırmanışa gıda takviyesi şart.

Özellikle ilk çıkıştan temkinli çevirerek başlamak gerekiyor. Unutmayın buraya başlangıç yaklaşık yola çıktıktan 2 saat sonra.

Birçok tırmanış var Marmaris ve yakın bölgelerde. Ancak Kıran’ın başka bir çekiciliği var. Aslında ulaşması zor, yolu çok güzel değil ve çıktıktan sonrada dönüşü dolambaçlı.

Tüm bunlara rağmen zorluğundan, eğiminden dolayı meydan okur bir tavrı var, hatta adı bile tahrik edercesine. Ama birçokları için ise çekici olan kısmı tırmanış boyunca gördüğünüz manzara. S çizerken ağaçların arsından denizi de görerek tırmanıyorsunuz.

Bu rota için önceden mutlaka hazırlanılması, antreman yapılması lazım. Biraz kamp için kamp gibi olacak ama tırmanış antremanlarına en az 4 hafta önce başlamalısınız. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için bir kaç Kartepe tırmanışı ideal olur. Tabi Kıran’ı çıkmayı düşünüyorsanız. Bisikletinizin dişli setini doğru seçmeyi de unutmayın. 30 veya 32’lik bir ruble sizi çok rahat ettirecektir.

Ve tepede foto

Geri dönüp baktığınızda bu manzarayı göreceksiniz. Burada oturmak için bank bile konmuş bir alan var. Bizim de bu noktada anı fotografı çektirebileceğiniz bir hazırlığımızda olacak.

It is a challenging climb, but feels so good when you reach to the top and watch the beautiful view of blue and green in such a great harmony..

Photo point on the top of Kıran

Dönüş

Kıran tırmanışı tamamlandıktan birkaç km sonra 2019 Boostcamp’de çıkılan Kuyucak çıkışına bağlanıyor. Katılanlar hatırlayacaktır, tırmanış bittikten sonra inişli çıkışlı köylerin içinden geçen yeşillikler içinde bir yol ile yaklaşık 10km sonra Muğla yoluna bağlanacağız. Yani Sakar tırmanışının tepesine. Sakar Tepe’yi indikten sonra dileyenler Gökova Kavşak’ından Marmaris’e otele dönerken, antremanını uzatmak, ben yokuşa doymadım diyenler ise Sakar tırmanışını yapacaklar.

Boostcamp 2019’da Kuyucak + Sakar yapan benimle beraber en az 10 kişi vardı. Bu sene Kıran + Sakar için bakalım kimler olacak…

BOOSTCAMP 2020’de görüşmek üzere!

Revenge On The Mountains

Diğer rotaları incelemek istiyorsanız tıklayın.

BOOSTCAMP ile ilgili tüm videolar için tıklayın.

leave a comment